Środa, 10 Marca 2010

Polecamy

http://niemcy-online.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/762092Kongres_1.JPGlink
http://niemcy-online.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/379237polska_niemcy_d.jpglink
http://niemcy-online.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/397692czytam_2b.jpglink
http://niemcy-online.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/156753Polacy__emigracja.jpglink
http://niemcy-online.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/741891Canisius_kolleg.jpglink
http://niemcy-online.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/102254notatnik_cyfrowy.jpglink
Niemcoznawców zapraszamy do Wrocławia! niemcy-online.pl - kim jesteśmy? Strażnicy dusz - raport specjalny Polacy w Niemczech - raport Pedofilia w niemieckiej szkole - 115 poszkodowanych Najlepszy autor NIEMCY-ONLINE.pl – konkurs z nagrodami

Wyszukiwarka

Na łeb, na szyję - notowania rządu
Autor: Tomasz Sikora    Sobota, 30. Stycznia 2010 15:50    Drukuj Email

W Polsce premier zapowiedział właśnie, że będzie walczył o drugą kadencję. Cieszy się sporym krajowym poparciem, a jego partia zamiast zmniejszać swoją popularność raczej ją poprawia. Niemieckie komentarze w tej sprawie znaleźć można tutaj. Angela Merkel powinna patrzeć z zazdrością graniczącą z zawiścią na Tuska. Jej rząd aktualnie zjeżdża równią pochyłą.

Nawet nie minęło jeszcze 100 dni od ukonstytuowania się nowego rządu po niemieckich wyborach.Już niedługo ponad połowa Niemców będzie niezadowolona ze sposobu prowadzenia polityki. Na liberałów i chadeków skarżą się nie tylko przeciwnicy ale i zwolennicy - tak wynika z sondażu dla telewizji ZDF.

Obecnie zdaniem 46% respondentów rząd Angeli Merkel pracuje źle. Najbardziej niebezpieczna dla rządu CDU/CSU i FDP jest stała tendencja. W grudniu niezadowolonych było 34%, na początku stycznia 42% teraz już 46%. Gdyby ciągnąć wyznaczoną tymi notowaniami krzywą to już w maju 100% Niemców byłoby przeciwnych rządowi.

Co ciekawe społeczeństwo wyraźnie się spolaryzowało. Zaledwie 6% z ankietowych nie ma zdania na temat rządów. 48% jest zadowolonych ze sposobu w jaki Merkel, Westerwelle i spółka sprawują władzę. Duża fluktuacja oznacza spore polityczne rozgorączkowanie. Dynamiczna zmiana poglądów Niemców świadczy, że społeczeństwo uważnie przygląda się pracy rządu i szybko reaguje na jego zachowanie. Z notowań wynika, że coraz więcej reaguje negatywnie.

Co zatem najbardziej się nie podoba? O dziwo to co drażni także Polaków zaaferowanych aferą hazardową i pracą komisji próbującej rozwikłać zagadki lobbingu. Niemieckie społeczeństwo, mimo że nie ma za Odrą żadnej afery porównywalnej z polskimi telefonami Rycha, Zbycha i Mira, to Niemcy jasno wskazują:

7 na 10 ankietowanych drażni, że rząd sprzyja różnym grupom interesu. To poczucie wzmocniło ujawnienie w ubiegłym tygodniu niejasnej darowizny od hotelarzy. W połowie stycznia ujawniono, że liberalna FDP i bawarska CSU przyjęły darowizny od przedsiębiorcy z branży hotelarskiej. To jest dozwolone, ale natychmiast zostało połączone z decyzją nowego rządu. Zaraz na początku kadencji obniżono podatek VAT dla hotelarzy.

Obok badania poparcia sondażowego dla rządu, sprawdzono także preferencje wyborcze. Tu zmiany na niekorzyść notuje FDP tracąc prawie 1/3 głosów:

Na CDU/CSU głosowałoby 37 %, na FDP tylko co 10 wybierający (we wrześniowych wyborach liberałowie zdobyli rekordowe prawie 15%).

Nieco poprawiło notowania socjaldemokratyczne SPD uzyskując poparcie 26%, Zieloni mają 12%, a Lewicę 10 proc.

Komentarze
Dodaj nowy Szukaj RSS
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Tytuł:
:D:):(:0:shock::confused:8):lol::x:P
:oops::cry::evil::twisted::roll::wink::!::?::idea::arrow:
Proszę wpisać kod antyspamowy widoczny na obrazku.